reklam
Ana Sayfa Eğitim, Foto Galeri, Gündem 17.03.2015 2635 Görüntüleme

ANAMUR’DAKİ ÖLÜMLERİN İKİSİ “DOMUZ GRİBİ”NDEN

Mersin İl Sağlık Müdürü Kemal Başaralı, şu ana kadar Mersin’deki ölümlü iki vakada H1N1 virüsüne rastlandığını açıkladı.

Halk Sağlığı Müdürü Aytekin Kemik ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreter Vekili Volkan Kahveci ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Başaralı, toplumda tedirginlik yaratan domuz gribi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kentte yaşanan domuz gribi vakalarına ilişkin konuşan Başaralı, son bir hafta içerisinde 6 hastanın Mersin’deki hastanelerde yatak tedavisi gördüğünü, bu hastalardan 12 Mart tarihinde Anamur Devlet Hastanesi’ne başvuran Hüsnü Uysal’ın ‘viral pnömoni’ teşhisiyle 4 gün yoğun bakımda tedavi gördüğünü, ancak tüm müdahalelere rağmen 15 Mart tarihinde hayatını kaybettiğini söyledi. Başaralı, Uysal’a ait numunelerin 16 Mart tarihinde Ankara Hıfzıssıhha Merkezi’ne gönderildiğini ve oradan alınan bilgiye göre numunelerde H1N1 virüsüne rastlandığını belirtti. Ayrıca yine Anamur Devlet Hastanesi’ne 13 Mart tarihinde başvurduktan sonra Mersin Devlet Hastanesi’ne sevk edilen Yaşar Küçükalıç adlı hastanın da aynı gün burada hayatını kaybettiğini, bu hastada da H1N1 virüsüne rastlandığını açıklayan Başaralı, bu 2 vakanın dışında ‘domuz gribi’nden ölen kimsenin bulunmadığını söyledi.

Halk Sağlığı Müdürü Aytekin Kemik ise, normal bir gribin de öldürücü olabileceğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Bakanlığımız normal grip ile bu domuz gribi denilen gribi aynı statüde kabul ediyor. Hem Dünya Sağlık Örgütü hem de Bakanlığımızdaki Bilim Kurulu, ek bir tedbir almaya gerek olmadığını bildiriyor. Ama şunu bilmemiz gerekiyor, grip mikrobu, vücut direnci düşük zayıf insanlarda, başka bir hastalığı olan insanlar, özellikle kilo problemi olan, şeker hastası olan, 65 yaş üstü insanlarda, akciğer hastalığı olan insanlarda ve kalp rahatsızlığı olan insanlarda öldürücü olabiliyor. İnsanların tedbir olarak, bir kere hijyene dikkat etmeleri gerekiyor. Çok iyi mevsimsel meyve ve sebze yemeleri, bol sıvı tüketmeleri gerekiyor ve mutlaka dinlenmeleri gerekiyor.”haber33

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster