reklam
Ana Sayfa Foto Galeri, Gündem 31.03.2015 2549 Görüntüleme

ANAMUR HEYETİ KUZEY KIBRIS’TA

Anamur Belediyesi Basın Sorumlusu Muhammed İbrahim Arıkan , gazetemize gönderdiği açıklamasında ;

Anamur Belediye Başkanlığının görevlendirdiği  Başkan Yardımcısı Hüseyin GÜREL, Kültür  Sosyal İşler Müdürü Yaşar YİĞİT ve Kültür  Sosyal İşler Danışmanı Aziz ÖZİNAL’dan  oluşan heyet, Gazimağusa ve Girne  Belediyeleriyle Kardeş Kent hukukunu başlatmak ve güncellemek üzere 25-28 Mart 2015 tarihlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir dizi ziyaret ve görüşmelerde bulundu.

9_Girne_Belediye_Bakan_Nidai_Gungordu_800

25 Mart Çarşamba günü Gazimağusa Belediye Başkanı  Sn.İsmail ARTER ile makamında yapılan ilk görüşme çok sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşti. Aynı zamanda Doğu Akdeniz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı olan Sn. İsmail ARTER, Anamur Belediyesi ile başlayacak olan Kardeş Kent ilişkilerinde Anamurlu üniversite öğrencilerinin de katkısı olacağına dikkat çekti.

10_800

Akabinde Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sn.Necdet OSAM ile 2 yıldır DAÜ ve Anamur Belediyesi işbirliğinde yapılan öğrenci-veli seminerlerinin devam etmesi , Anamur Belediyesinin yapacağı festival ve fuarlarda, 19.000 öğrencisi olan DAÜ’nün Tanıtım Stantları açması kararlaştırıldı. Ayrıca Rektör Necdet OSAM, uygun arazinin bulunması halinde Anamur’a Ziraat Fakültesi açabileceklerini dile getirdi.

 

 

26 Mart Perşembe gününün ilk görüşmesi İşadamı-Yatırımcı Ünal ÇAĞANER ile yapıldı. İşadamı Çağaner, 19 Nisan 2015 K.K.T.C Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Anamur’a Kuzey Kıbrıs sahil Belediye Başkanları ile birlikte geleceğini belirtti.8_Kbrs_Cumhurbakan_Dervi_EROLU_Babakan_Yrd__Serdar_Denkta_ve_Gazimausa_Bld_Bk_smail_Arter_800

Gazimağusa Belediye Başkanı Sn. İsmail ARTER’in, Anamur Heyetine vermiş olduğu öğlen yemeğinde Gazimağusa-Anamur Kardeş Kent hukuku kapsamında neler yapılabileceğinin (tarım, turizm, kültürel ve sosyal projeler) üzerinde duruldu. Kardeş Kent Sözleşmesinin taslağının iki tarafça hazırlanarak karşılıklı görüşmeye açılması ve başkanlar nezdinde imzalanması kararlaştırıldı.

Aynı gün saat 17:00’de K.K.T.C Cumhurbaşkanı Sn. Derviş EROĞLU ve Başbakan Yardımcısı Ekonomi Turizm Kültür  ve Spor Bakanı Sn. Serdar DENKTAŞ ile ikili görüşmeler yapıldı. Sn.Denktaş Gazimağusa Belediye Başkanı ile birlikte Anamur’a geleceğini söyleyerek,  Anamur halkına selam ve sevgilerini iletti.

5_800

27 Mart Cuma günü saat 14:30’da Girne Belediye Başkanı Sn. Nidai GÜNGÖRDÜ ile görüşmeler yapıldı. Girne Belediye Başkanı Sn. Güngördü Anamur’dan gelen heyetin ziyaretinden çok memnun kaldığını, Anamur-Girne arasındaki tarihsel ilişkilerin 40 yıl öncesine uzandığını, 1975 yılına ait Kardeş Kent Belgesinin güncellenmesi hususunda hemen çalışmalara başlanılacağını söyledi. Ayrıca Anamur Belediyesi Halk Oyunları Ekibini ve Türk Halk Müziği Korosunu Girne’ye davet etti.

 

28 Mart Cumartesi günü Anamur’ a dönen heyet adına değerlendirmede bulunan Başkan Yardımcısı Hüseyin GÜREL, K.K.T.C Üst düzey yöneticileri, Gazimağusa – Girne Belediye Başkanları  ve DAÜ Rektörü ile yapılan görüşmelerin olumlu geçtiğini, her iki ilçe belediyesiyle ilişkilerin yeni bir döneme girdiğini belirtti.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Hortum Yıktı Geçti

Hortum Yıktı Geçti

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster